الیاف پلی پروپیلن

 

 

 

بلوک سبک چیست ؟

 

 

 این بلوک را به نام‌های بلوک  clc و naac می‌شناسند که تفاوت آن‌ها در نحوه تولید و فراوری می‌باشد ولی به لحاظ مشخصات نزدیک به هم می‌باشند

بلوک سبک نوعی بلوک متخلخل می‌باشد که از ترکیب سیمان، ماسه‌ی ریزدانه و حباب‌های هوا با اندازه‌های مختلف تولید می‌گردد

 

 

 
 
 
 این محصول حاصل تزریق حباب هوا به بتن متشکل از ماسه ریزدانه و سیمان است که محصول نهایی آن به‌صورت بلوک‌های سبک به‌عنوان جایگزین اجر ( خشت) با مزیت‌های بالا و عمدتاً برای دیوارهای غیر باربر و همچنین به‌عنوان پرکننده در کف‌سازی و شیب بندی ساختمان‌ها قابل‌استفاده است

 تکنولوژی بتن سبک یکی از تکنولوژی‌های جدید در تولید مصالح ساختمانی است که دارای مزیت‌های فراوانی در جهت افزایش بهره‌وری در فرایند احداث بناهای مدرن به نسبت مصالح سنتی است

 

.

امروزه دیگر به جد می‌توان به این نکته اذعان داشت که بتن سبک، باصرفه‌ترین واصلی‌ترین مصالح ساختمانی است و اینک تجربیات موفق ثبت‌شده هاکی از آن است که ساختمان‌ها به‌طور مستقیم( سبکی نوع بتن) و به‌طور غیرمستقیم باصرفه جویی در مصرف انرژی (کاهش میزان مصرف انرژی در اثر عایق بودن در مقابل سرما و گرما) متأثر از استفاده از بتن سبک در ساخت می‌باشد

عکس

 

کاربردها و موارد استفاده :

به‌صورت بلوک‌های CLC و NAAC در ابعاد مختلف به‌جای  آجر یا اجر سفال (خشت) در دیوارچینی ساختمان‌ها و پروژه‌ها

-        به‌صورت فوم بتن در کف سازی ساختمان‌ها بجای پوکه ریزی و شیب بندی ساختمان‌ها  که موارد مصرف گسترده‌ای داردمزیت‌های  و مشخصات بلوک سبک چیست؟

عایق حرارت و صدا:

بر اساس نتایج به‌دست‌آمده از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، ضریب هدایت حرارتی بلوک سبک برابر w/m°k 2/0   می‌باشد. به‌طوری‌که عایق‌بندی حرارتی با بلوک  سبک به ضخامت 10 سانتی‌متر برابر 30 سانتی‌متر بلوک سفال می‌باشد. بلوک clc تأمین‌کننده الزامات 19 مقررات ملی ساختمان بدون نیاز به عایق دیگر می‌باشد و نیز با داشتن بافت متخلخل و اسفنجی، این نوع بتن دارای جذب صوت مناسب می‌باشد و از آن می‌توان جهت احداث اماکن مسکونی، بیمارستان‌ها و نیز مراکز آموزشی و پرورشی استفاده کرد.

مطابق با آخرین تست مراکز تحقیقات و مسکن دارای افت صوتی 49 دسی‌بل در ضخامت 15 سانتی‌متر  می‌باشد.

 
 

مقاومت در برابر زلزله:

بلوک‌های سبک به نسبت در مقایسه با آجر و بتن، سبک‌تر هستند، سبکی مصالح ، مقاومت مصالح در مواجهه با زلزله را افزایش می‌دهد و به همان نسبت شانس کمتری را برای وقوع تلفات و آسیب به زندگی انسان پدید می‌آورد واضح است كه توانايى مصالح جهت مقاومت در برابر آتش به توانايى مقاومت در برابر انتقال حرارت بستگى دارد - زمان مطلوب طبق استاندارهاى مجاز 4 ساعت می‌باشد – اين محصول به دليل استفاده از مواد اوليه مناسب حرارت را به‌کندی انتقال می‌دهد . لذا با مقاومتى بيش از 5 ساعت به‌عنوان يك ديوار ضد آتش در ساختمان‌های مهم همچون کتابخانه‌ها ، بیمارستان‌ها ، انبارها و برج‌های مسكونى واداری جهت جلوگيرى از گسترش آتش استفاده می‌گردد.

  وزن مخصوص کم و دوام زیاد

بلوک سبک‌وزنی معادل سایر محصولات بتنی رادار است.یعنی بین 600 تا 700 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع .وزن کم موجب کاهش بار مرده و مقاومت بیشتر ساختمان در برابر زلزله و همچنین کاهش هزینه‌های سازه‌ای می‌گردد

افزایش سرعت اجرا، سهولت در حمل‌ونقل ،قابل برش و شکل‌پذیر

دیوارچینی با بلوک سبک به دلیل بزرگ بودن قطعات به اسرعت بیشتری انجام می‌شود

بلوک سبک را به‌راحتی می‌توان  برش داد و به دلیل توپر بودن و خراش پذیری آن، لوله‌کشی برق و نصب تجهیزات برقی بر دیوارهای ساخته‌شده از آن سریع،تمیز و به سهولت انجام می‌شود لذا موجب کاهش هزینه اجرا می‌گردد.

 

مقاومت در برابر نفوذ و رطوبت آب

نظر به اینکه فوم بتن در قشرهای سطحی دارای تخلخل فراوان می‌باشد درنتیجه شکاف‌های  مویین و درزهای کمتری در سطح ایجاد می‌شود اگر پوشش فوم بتن باضخامت کافی مورداستفاده قرار گیرد در مقابل نفوذ باران و رطوبت مقاومت مطلوبی خواهد داشت.همخوانی با دیگر مصالح ساختمانی

سازگاربامحیط‌زیست

 

مقاومت در برابر آتش:

این نوع بلوک به دلیل استفاده از مواد اولیه  سیلیسی، نسوز بوده و حرارت به‌کندی انتقال می‌دهد.ضخامت دیوار

مقاومت در برابر آتش

10 سانتی‌متر

4 ساعت

15 سانتی‌متر

6 ساعت

20 سانتی‌متر

8 ساعت

 

 

مشخصات فنی بلوک سبک:

جذب آب حجمی (%)

مقاومت فشاری(kg/cm2)

ضریب هدایت حرارت (w/m°k)

وزن مخصوص خشک (kg/cm3)

20- 15

25-20

2/0

650-600

 


.

چرا بلوک سبک تولید کنیم

دلایل متعددی را می‌توان ذکر کرد که تولید بلوک سبک هم به لحاظ سوددهی و هم مزیت و هم آینده روشنی که دارد می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای سرمایه‌گذاری و تولید باشد

در ذیل اشاره کلی از مزیت‌های این محصول و جمع‌بندی کلی آورده شده استمزیت‌ها :

-        عایق حرارتی و کاهش مصرف انرژی در ساختمان

 

-        مقاومت در مقابل رطوبت و صدا به جهت مصرف فوم

 

-        مقاوم در مقابل زلزله

 

-        کاهش چشمگیر وزن سازه

 

-        سازگاری با محیط‌زیست

 

-        مقاومت فشاری بالا

 

-        عدم استفاده از سوخت‌های فسیلی در فرآیند تولید

 

-        ایجاد مزیت نسبی برای ساختمان‌های ساخته‌شده با این محصول

 

مزیت‌های اقتصادی برای مصرف‌کننده :

 

-        قابل‌رقابت با مصالح سنتی

 

-        کاهش هزینه دستمزد اجرایی به دلیل سرعت نصب بسیار بالا

 

-        سهولت در نصب چارچوب‌های در و پنجره

 

-        سهولت در اجرای عملیات برقی و تأسیساتی

 

-        کاهش هزینه حمل‌ونقل و پرت بسیار کم در زمان جابجایی و اجرا

 

-        عدم نیاز به گچ‌وخاک در صورت اجرای مناسب

 

مزیت‌های بلوک برای تولیدکننده

 مجاب و راضی کردن آسان مشتری  به دلیل مزیت‌های فراوان محصول

سود قطعی 30 درصد به بالا

عدم نیاز به سوخت در پروسه تولید

بازگشت سریع سرمایه اولیه

آینده روشن و قطعی رو به رشد این محصول و فراگیر شدن آن (  در کشورهای توسعه‌یافته هیچ محصول دیگری نتوانسته جایگزین این محصول شود )

سرمایه‌گذاری پایین حداقل 70 میلیون تومان الی 350 میلیون تومان که حدود 25 هزار دلار الی 100 هزار دلار می‌باشد

مقدار مصالح موردنیاز برای تولید یک مترمکعب بلوک

مواد اولیه:

    1. سیمان 250 - 300 کیلوگرم در هر مترمکعب
    2. ماسه‌بادی (ریگ) یا میکرو سیلیس  ٣٠٠ کیلوگرم در هر مترمکعب
    3. ماده حجم دهنده در هر مترمکعب برای بلوک CLC مبلغ فوم  2500 تومان و برای naac پودر آلومینیوم مبلغ 10 هزار تومان 
    4. هزینه نیروی کار گری برای هر مترمکعب 6000 تومان است ( در نظر داشته باشید که هرچه میزان تولید در یک نوبت یعنی 8 ساعت بیشتر باشد هزینه‌های تولید پایین‌تر خواهد امد)

 

 

 

ویژگی ها:
بکار گیری الیاف پروپیلن برای جلوگیری از جمع شدگی وتر ک خوردگی بتن در سنین اولیه .
تعداد بسیار زیاد الیاف در هر متر مکعب بتن (بیش از 100 میلیون رشته معمول که قابل مقایسه با سایر انواع الیاف نیست ) به معنی اتصال سطح بسیار وسیعی از الیاف به بتن می باشد و فواصل کم الیاف ،از ایجاد ترک جلوگیری می کند.


الیاف پلی پروپیلن باعث جلوگیری از آب انداختگی بتن شده واز انتقال آب به سطح بتن جلوگیری می کند که نتیجه آن همگن شدن بتن و یکسان سازی نسبت آب به سیمان در تمام بتن و تداوم عمل هیدراتاسیون می باشد . این الیاف نفوذ پذیری سطح بتن را کاهش داده و موجب افزایش عمر بتن وافزایش مقاومت سایشی بتن می شود و لذا سطح بتن دچار خرد شدگی و ورقه شدن نمی گردد.
کاربرد این الیاف سبب می شود تا شکنندگی بتن به نحو قابل توجهی کاهش یافته وبتن الیافی ،رفتار شکل پذیری را تحت بارهای مختلف از خود نشان دهد که این مسئله در هنگام زلزله ویا هر گونه بارگذاری ناگهانی حائز اهمیت است.
قابل ذکر است استفاده از الیاف پلی پروپیلن هیچ زیانی را متوجه سلامتی انسان ننموده واز جنبه بهداشتی وزیست محیطی هیچگونه عوارضی را به همراه ندارد.

مزایا:
کاهش ترک ها و جلوگیری از گسترش ترک ها.
کاهش نفوذ پذیری در بتن .
افزایش دوام بتن وایجاد یک سطح مستحکم که این امر به علت ممانعت از آب انداختگی بتن توسط الیاف مورد استفاده بوده است .
الیاف به راحتی در بتن مخلوط می گردد.
هزینه بکارگیری الیاف بسیار کمتر بوده ونیاز به نیروی کار اضافی ندارد.
الیاف پلی پروپیلن با قابلیت نگهداری طولانی دچار زنگ زدگی و خوردگی نمی شود و فضای کارگاه را اشغال نمی کند.
الیاف در برابر بسیاری از موارد خورنده ماند اسیدها و بازها مقاوم است و تخریب نمی شود.
بتن تقویت شده با الیاف پلی پروپیلن دارای مقاومت ضربه ای بسیار بالاتر نسبت به بتن مسلح به آماتور می باشد.
روش و میزان مصرف
الیاف پروپیلن را می توان در هر زمان به مخلوط بتن اضافه کرد ولی اگر از بسته های کاغذی قابل حل در آب استفاده شود ،نباید آنرا هم زمان با سیمان به میکسر اضافه نمود چون ممکن است سیمان روی بسته ها را بپوشاند و بسته ها به درستی در آب حل نشوند .اگر الیاف بعد از مخلوط شدن بتن اضافه گردد، باید حدود 1تا 2 دقیقه دیگر برای رسیدن به مخلوط یکنواخت ،عمل هم زدن ادامه داشته باشد . ضمناً مقدار مصرف الیاف با توجه به عملکرد مورد نظر از 0/6 تا 3 کیلو گرم متغیر است . که با توجه به طرح اختلاط و کاربرد بتن به صورت تخصصی توسط این شرکت پیشنهاد می گردد.

کاربرد ها:
به طور کلی الیاف پلی پروپیلن با طول 3 و 6 میلیمتر جهت پلاستر ،گچ و قطعات نازک و طول 12 و 16 میلیمتر برای بتن و ملاتهای سیمانی تولید و مورد استفاده قرار می گیرد ؛اما برای دستیابی به طرح اختلاط بهینه ،طول ودر صد اختلاط الیاف توسط متخصصان این شرکت ارائه می گردد.
موارد کاربرد الیاف پلی پروپیلن در تمام مخلوط های بتنی ، سیمانی و گچی مانند بتن آماده ، قطعات پیش ساخته ، کف انبار ها و کار گاه های صنعتی ، شاتکریت ، جدول ها ، باند فرودگاهها ،مخازن آب و سازه های دریایی ، سقف کامپوزیت ، پل ها ، سدها، تونل ها ، بتن سبک و ... می باشد . کاربرد الیاف فوق در شاتکریت علاوه بر مزایایی که به آنها اشاره شد ، با عث کاهش بتن (Rebound ) می شود .در صورتی که دوام بالا و جلوگیری از ترک خوردگی در مواردی نظیر ملات ها و لایه ها و لایه های نازک سیمانی برای نما و روسازی مد نظر باشد می توان میزان مصرف را تا 2kg/m افزایش داد.

فوم بتن

فوم بتون