بررسی تفاوت دستگاه های تحت فشار با دستگاههای منوپمپی

همانطور که میدانید فوم بتن به دلیل وزن بسیار پایین به دو روش مخازن تحت فشار و منوپمپ به ارتفاع فرستاده می شود

در روش اول ، درب میکسر پس از اتمام عملیات ساخت ملات فوم بتن بسته شده و باد پرفشار به مرور وارد میکسر شده و باز شدن دریچه تخلیه باعث خروج فوم بتن از میکسر میگردد .

واضح است که برای پمپاژ فوم بتن به ارتفاع های بیشتر مجبورمی شویم فشار باد را افزایش دهیم .

دراین روش فوم بتن به دلیل حذف منوپمپ باعث کاهش قیمت اولیه ماشین میگردد که از مزایای اصلی آن محسوب می شود ولی در دراز مدت به علت مستهلک شدن  ماشین ، باید کنترل های بیشتری برای حفظ سلامت ماشین بر روی آن صورت بگیرد.

 

اما در روش دوم فوم بتن بااستفاده از دستگاه های منوپمپی قلطیدن قطعه مارپیچ فولادی آبکاری شده ( به نام روتور ) ، داخل قطعه لاستیکی ( به نام استاتور ) ، سبب پمپاژ فوم بتن می گردد . در این روش قدرت و سرعت پمپاژ به کمک کاهش و افزایش دور الکتروموتور به راحتی قابل انجام می باشد و این روش به دلیل استهلاک پایین از بهترین روش های پمپاژ فوم بتن در دنیا می باشد .

بررسی فوم بتن

شنبه, 05 فروردين 1396 00:00

بررسی فوم بتن

فوم بتن  ماده اي با تركيبات فوق العاده سبك است كه با توجه به مصالح بکاررفته  در آن مقاومت مطلوبی از خود نشان مي دهد و در واقع مدلی از بتن است که در آن به جای سنگدانه ها از کف پایدار برای حجم دادن به بتن استفاده می شود. در اين بتن همانند بتن هاي معمولي از شن و ماسه استفاده نمي شود وکف پایدار به جای شن و ماسه و سنگدانه ها استفاده می شود و عدم وجود شن و ماسه باعث سبك شدن و همگن شدن ساختار بتن می گردد

ساختار اين فوم بتن ،متخلخل بوده که باعث سبك شدن بتن و كاهش بار مرده حاصل از آن در ساختمان مي شود و از طرفي حباب هاي محبوس موجود در بتن عامل عايق شدن در برابر صدا، گرما و سرما مي گردد.

تركيبات اين بتن به گونه اي انتخاب شده كه بيشتر نقش پر كننده و عایق بودن را دارد و مزيت هاي بسيار بالايي نسبت به پلي استايرن و سفال داشته و به علت كوتاه شدن زمان ساخت اصل سرمايه در كمترين زمان باز مي گردد.

 مواد تشکیل دهنده فوم بتن عبارت است از آب، فوم شیمیایی یا پروتئينه، سيمان تيپ2 ، الیاف پروپلین، سيليس و مواد افزودني ديگر كه بسته به نياز مصرف توليد، جهت رسيدن به دانسيته و مقاومت لازم در پروسه ساخت اضافه مي گردد.

 

 

در اين مقاله سعي شده است كه اثر درصد هاي مختلف ميكروسيليس، الیاف پروپلین، الياف پشم سرباره، دوده سيليس و ماده کفزا بر مقاومت فشاري و دانسيته حجمي اين نوع فوم بتن مورد بررسي و مقايسه قرار گيرد تا حدي كه بتوان آن را با بلوك هاي پلي استايرن ديواري و كف قابل قياس كرد كه البته نتايج بدست آمده نشان دهنده فوم بتن  سبك و مقاوم و دور از تصور مي باشد.

 


دلایل استفاده از میکروسیلیس دربلوک سبک

یکی از مشکلاتی که معمولا خیلی از تولیدکنندگان بلوک سبک با آن مواجه هستند رساندن مقاومت فشاری بلوک سبک به حد مجاز تعیین شده در آیین نامه ها است.

این موضوع مخصوصا در مورد بلوک های سبک  متخلخل اهمیت بیشتری دارد چراکه منافذ موجود در بلوک عامل اصلی سبک کردن آن است از طرفی همین تخلخل باعث پایین آمدن مقاومت فشاری بلوک سبک میشود.

بنابراین رسیدن به یک حد تعادل که هم الزامات آیین نامه ای برآورده شود و هم چگالی بلوکسبک در محدوده مناسبی قرار بگیرد از مسائل مهم تولید بتن سبک است که معمولا با آزمایش و خطا بدست میاید.

اکثر اوقات برای بالا بردن مقاومت بلوک سبک از  مواد افزودنی بلوک استفاده میشود که در این مطلب قصد داریم در مورد یکی از همین مواد یعنی میکروسیلیس صحبت کنیم.

میکروسیلیس از موادی است که سابقه استفاده گسترده از آن در کشور ما به یک دهه میرسد. استفاده از میکروسیلیس به علت داشتن خواص پوزولانی در کشورهای پیشرفته هم بصورت کاملا گسترده مشاهده میشود.

در پروسه تولید آلیاژهای فروسیلیس یک محصول جانبی فرعی که از کوره های قوس الکتریکی بدست میاید، تولید میشود که همان میکروسیلیس است.

این ماده بیشتر از 90% سیلیس غیر کریستالی با ذرات بسیار ریز و قطر میانگین ۰٫۱ میکرون و خاصیت پوزولانی بالا به عنوان افزودنی برای بتن بسیار مناسب است. از فواید استفاده از میکروسیلیس میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

۱(رسیدن به مقاومت نهایی بالا دربلوک سبک

۲(سازگاری با انواع افزودنی ها و فوق روان کننده ها

۳(کاهش ترک های هیدراتاسیون سیمان

۴(ماندگاری بالاتر در برابر آب های و سولفات ها

۵(محدود کردن تحرک یون های کلر و بنابراین کاهش عمق نفوذ کلر در بلوک سبک

به طور کلی هرچه مقدار میکروسیلیس در بلوک سبک پایین تر باشد، بتن تحت فشار ترد تر میشکند.

با افزایش میکروسیلیس مقاومت فشاری هم افزایش میابد اما در درصدهای پایین تر چگالی معمولا کاهش و در درصدهای بالاتر چگالی افزایش میابد که برای بلوک سبک زیاد جالب نیست.

آزمایشات متعدد به مااین رامیگوید که درصد استفاده بهینه میکروسیلیس که حالت تعادلی بین چگالی و مقاومت را حفظ میکند حدود ۵۰ درصد است.

 

 

مقاومت و ماندگاری فوم بتن

سه شنبه, 08 فروردين 1396 00:00

مقاومت و ماندگاری فوم بتن

مقاومت و میزان ماندگاری فوم بتن به اجزای طرح اختلاط آن بستگی دارد. به عنوان مثال، فوم بتن تهیه شده با شن و ماسه به مراتب قوی تر و چگال تر از فوم بتن تهیه  شده از فوم و بتن جداازهم است.

 برخی از مخلوط فوم بتن عبارتند از سیمان پرتلند که با سیمان و فوم به خودی خود اختلاط می شود.

 همچنین ممکن است فوم بتن شامل سنگ آهک نیز باشد. هر یک از این مخلوط ها باعث می شود یک محصول ایده آل سیمان برای برنامه های مختلف ایجاد شود، اما به طور معمول همه محصولات فوم بتن وقتی که متراکم می شوند مقاوم تر می شوند.

عوامل موثر بر کیفیت فوم بتن

سه شنبه, 08 فروردين 1396 00:00

عوامل موثر بر کیفیت فوم بتن

 کیفیت فوم بتن تولید شده به عوامل مختلفی بستگی دارد که به ترتیب می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • مهارت اپراتور (نوع عمل آوری ملات و رعایت اصول اجرای کار)
  • کیفیت فوم مصرف شده

میزان کف دهی مایع فوم (میزان مصرف مایع فوم در هر متر مکعب)

میزان استحکام ایجاد شده در فوم بتن تولیدی

میزان سازگاری با سیمان (مخلوط شدن همگن فوم و سیمان و عدم ته نشینی سیمان پس از اجرا)

میزان سازگاری با انواع آبها (عدم حساسیت به نوع آب، بخصوص آبهای تصفیه نشده و دارای املاح سنگین)

قیمت تمام شده فوم

ماندگاری بالا (عدم فاسد شدن فوم با گذشت زمان طولانی ، جدا نشدن ترکیبات فوم از یکدیگر، عدم رسوب)

نداشتن بو و رنگ نامطبوع

عدم ایجاد آلایندگی (عدم انتقال بیماری های عفونی و ...)

نوع بسته بندی (امکان جابجایی، حمل و نقل مناسب)

  • کیفیت دستگاه فوم بتن

کیفیت و نوع پمپ نصب شده از اهمیت بالایی برخوردار می باشد

به ظرفیت واقعی تولید روزانه توجه بیشتری داشته باشید متاسفانه ظرفیت های اسمی عنوان شده عملا شما را به اشتباه خواهد انداخت

فراموش نکنید که کیفیت ماشین نقش اساس در ادامه کار شما خواهد داشت

  • کیفیت سیمان


اگرچه میزان عیار به نوع سیمان بستگی دارد اما در یک حالت کلی می توان گفت بهترین مقدار عیار سیمان 350 - 300 بر حسب kg/m3 می باشد. عیار پائین تر منجر به کاهش مشخصات مکانیکی مانند مقاومت فشاری و خمشی و عیار بالاتر ضمن افزایش هزینه تمام شده باعث افزایش میزان جمع شدگی ناشی از خشک شدن و تشدید ترک های موئی خواهد شد. توصیه می شود در فصل زمستان از حد بالائی و در فصل تابستان از حد پائینی عیار استفاده شود.

  • مواد افزودنی استفاده شده در فوم بتن

مواد افزودنی در فوم بتن به موادی غیر از سیمان، آب و فوم می گویند که به مخلوط فوم بتن دقیقا قبل از اجرا یا در حین آن افزوده می

 شود که کارایی های متفاوتی دارند. در ادامه این مقاله برای شما عزیزان انواع مواد افزودنی را نام می بریم و در مقاله ای دیگر

 کاربردهای استفاده از آنها را مطرح خواهم کرد.


- مواد افزودنی برای جذب بهتر هوا


- مواد افزودنی جهت کاهش میزان آب


- مواد افزودنی جهت ایجاد پلاستیسیته


- مواد افزودنی تسریع کننده


- مواد افزودنی تاخیر دهنده

- مواد افزودنی کنترل کننده هیدراته


- مواد افزودنی بازدرنده های خوردگی


- مواد افزودنی کاهنده شکست و ترک 


- مواد افزودنی مهارکننده واکنش قلیا-سلیس


- مواد افزودنی رنگی

 

- سایر افزودنی های متفرقه مثل ضد شستشو، پمپ شونده، بهبود دهنده گاز و

 

 

 

 


آیا فقط عیار سیمان ملاک ساخت فوم بتن است ؟

در اصل  عامل عیار سیمان ( با وجود فوم مرغوب) عامل اصلی و مهم در طرح اختلاط ( فوم + سیمان + آب ) می باشد و در صورتی که به هر دلیل به این طرح اختلاط ماسه ریز دانه یا پود سنگ و یا پوکه و یا اجزای دیگر اضافه نماییم عوامل مهم دیگری در طرح اختلاط فوم بتن دخیل می گردد که در آینده به شرح اهداف و انواع طرح های اختلاط قابل تولید خواهیم پرداخت.

به دلیل اینکه کلیه ی استاندارد های مورد نیاز همچون مقاومت فشاری مناسب ، وزن بسیار کم ، سرعت اجرای عالی ، عایق بودن در برابر حرارت و صوت ، عمر کیفی طولانی و صرفه اقتصادی در کف سازی و شیب بندی با فوم بتن توسط این طرح اختلاط سه جزئی ( فوم + سیمان + آب ) به دست می آید کاملا منطقی است که این طرح اختلاط از پر مصرف ترین حالت های تولید فوم بتن باشد .

 

همچنین مصرف الیاف در بتن فوم مورد استفاده در کفسازی و شیب بندی در جهت جلوگیری از ترک خوردن فوم بتن پس از خشک شدن می باشد که البته خیلی هم ضروری نیست چون هم در طبقات و هم در بام پوسته دیگرفوم بتن به واسطه اجرای سرامیک و کاشی و یا ایزوگام روی فوم بتن قرار می گیرد . البته بنا به نظر کارفرما و تشخیص پیمانکار ممکن است الیاف نیز در تولید فوم بتن مصرف گردد.

سرعت و ویژگی فوم بتن در کفسازی

شنبه, 12 فروردين 1396 00:00

سرعت و ویژگی  فوم بتن در کفسازی

یکی از دلایل اصلی  پایین بودن سرعت اجرای کار در مصالح سنتی انجام فرایند تولید و پخش آن توسط اشخاص و یا بعبارتی بصورت دستی است. دستگاه سیار تولید فوم بتن بدلیل مکانیزه بودن آن و استفاده از تکنیک تولید و پخش در محل اجرای پروژه با در نظر گرفتن میانگین شرایط کاری می‌تواند در هر ساعت بطور متوسط ۵ الی ۷ میکسر با حجم ۱ الی 2‌/۱ متر مکعب فوم بتن تولید نماید. با در نظر گرفتن یک شیفت کاری (8ساعت)می‌توان گفت متوسط روزانه بین ۴۰ تا ۵۰ میکسر تولید فوم بتن دارد. البته می‌توان با بالابردن ساعت کاری حجم تولیدفوم بتن را بالا برد. ‌

 

یکی دیگر از ویژگی  تولید فوم بتن با دستگاه در محل پروژه، یک دست و یکنواختی بتن تولید شده است. سطح فوم بتن به دلیل روان بودن نیازی به ماله کشیدن نیست و فقط با یک صاف کننده مثل یک تی بلند، می‌توان سطح آن را یکدست و صاف کرد. خصوصیت روان بودن فوم بتن باعث پر شدن کلیه درزها و شیارهای کوچک و منفذهای موجود در کف ساختمان می‌شود.‌ به دلیل وجود حباب‌های ریز و روان بودن می‌تواند به صورت مستقل، عایق لوله‌های تاسیساتی در کف ساختمان باشد و نیازی به ماهیچه کشی روی لوله‌ها نیست.

 

قیمت خط تولید بلوک سبک گازی بدون اتوکلاو 

بلوک سبک NAAC  بدون اتوکلاو بسته به ظرفیت خط و قدرت  سرمایه گذاری بامتدهای مختلف قابل تولید می باشد و طراحی خطوط بلوک سبک NAAC   با سیستم های گوناگونی صورت می پذیرد، که به طور کلی تفاوت بلوک سبک NAAC بدون اتوکلاو بابلوک سبک   اتوکلاوAACدر نحوه عمل آوری و بهره گیری از تجهیزات بیشتر و در نهایت ظرفیت خط می باشد که در ادامه سیستمهای تولید بلوک سبک NAAC  و به طور کلی خطوط تولید بلوک سبک گازی NAAC  بدون اتوکلاو براساس ظرفیت و پلانهای طراحی شده در این مجموعه خطوط تولید بلوک سبک گازی NAAC  طبقه بندی شده است .

این مزیت  شرایطی را بوجود آورده است که افراد علاقمند با سلایق مختلف با هر سطح  توان سرمایه گذاری ( تولید کارگاهی متوسط و یا پیشرفته ) در جهت تولید بلوک سبک گازیNAAC   اقدام نمایند

 

دستگاه فوم بتن مداوم

شنبه, 19 فروردين 1396 00:00

دستگاه فوم بتن مداوم

از آنجا که فوم بتن تولید شده توسط دستگاه فوم بتن تکفاز ، هزینه های تولید نسبتا پایین تری نسبت به دستگاه های فوم بتن سه فاز دارد لذا مجریان فوم بتن و انبوه سازان نسبت به تهیه دستگاه فوم بتن تکفاز اقبال بیشتری نشان داده اند .

آریافوم بتن در سال ۱۳۹۲ و در راستای برآورده ساختن نیاز آن دسته از پیمانکاران و انبوه سازانی که نیازمند دستگاه فوم بتن مداوم باقیمت مناسب و با کیفیت بالا می باشند دستگاه فوم بتن continuous را به بازار عرضه نمود .

این دستگاه فوم بتن به دلیل دارا بودن قابلیت های منحصر به فرد خود به سرعت به یکی از محبوب ترین ماشین آلات تولید بتن سبک در ایران تبدیل گردید . ویژگی هایی از قبیل : قیمت استثنایی ، سرعت تولید بالا ، امکان جابجایی فوق العاده آسان توسط وانت پیکان ، و نیاز به حداقل نیروی کارگری و …

شاید بتوان برجسته ترین قابلیت این دستگاه فوم بتن مداوم  را تولید بی وقفه و پیوسته بتن فوم با مصرف بسیار پایین فوم و بصورت کاملا یکنواخت و بدون اتلاف وقت به کمک ۳نیروی کارگری عنوان نمود .

همچنین تغییرات وزنی و ابعادی این ماشین و طراحی صنعتی منحصر به فرد آن ، این دستگاه فوم بتنرا به مناسب ترین دستگاه فوم بتنبرای اجرای پروژه های شهری  که احتیاج به ظرفیت بالا دارند با دسترسی های سخت و همچنین پروژه های بلند مرتبه نموده است به نحوی که شما به راحتی قادر خواهید بود با انتقال ماشین به نزدیکترین محل اجرای بتن فوم ، بسیاری از هزینه های تولید و اجرای فوم بتن را کاهش دهید .

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشخصات فنیدستگاه فوم بتن مداوم و قیمت لطفا از قسمت لیست قیمت اقدام نموده و یا با ما تماس بگیرید .

 

مصاحبه مجله همشهری (سرنخ) با مهندس صحابی تاریخ انتشار 19 فروردین96

در این مصاحبه توضیحات مختصر و مفید در رابطه با تولید بلوک سبک و تولید فوم بتن برای کف سازی داده شده است

 

 

 

صفحه 2

صفحه1 از7

فوم بتن

فوم بتون