مقالات فوم بتن

مقالات فوم بتن (16)

وقتی اجرا فوم بتن باقیمت پایین انجام میشود!!!!!!!!!!!!!!!

پس از اجرای فوم بتن، افت سطحی فوم بتن باعث می‌شود که از سطح کروم‌بندی شده افت داشته باشیم و این مسئله ما را وادار می‌کند که این افت را با ماسه و ملات زیر سنگ یا سرامیک یا پارکت جبران کنیم. اول از همه این امر زیاد دیده نمی‌شود ولی مثلاً اگر ۲ سانتی‌متر در ۱۰۰ متر مربع فضا افت حجمی داشته باشیم، ملات سیمان ما حدوداً ۲ متر مکعب افزایش پیدا می‌کند که  یک خاور ماسه و بیش از ۱۰ پاکت سیمان نیاز دارد و وزن سازه را در همان ۱۰۰ متر، حدود ۱۰ تن افزایش می‌دهد و قطر زیرسازی ملات که همان حدود ۳ سانتی‌متر می‌باشد را به ۵ سانتی‌متر افزایش می‌دهد و برشکار نیاز به ملات خشک پیدا می‌کند و احتمال لق شدن سنگ یا سرامیک زیاد می‌شود. از دیگر معایب این افت، زمان زیاد و هزینه‌ی زیاد جبران آن است.


استفاده از فوم بتن در ساختمان مانع از یخ‌زدگی لوله‌ها می‌شود

 

تزریق فوم بتن به‌جای پوکه معدنی در کف طبقات ساختمان، تأسیسات لوله کشی را در برابر یخ‌زدگی محافظت می‌کند.

 

لازم به ذکر به اینکه استفاده از فوم بتن به‌جای پوکه معدنی در پوشش طبقات بار مرده ساختمان را به اندازه چشم‌گیری کاهش می دهد، ایجاد شیب‌بندی پشت‌بام‌ها، کف‌بندی طبقات بعد از اتمام تأسیسات مکانیکی، تولید بلوک‌های غیر باربر با وزن پایین و عایق‌کاری کف طبقات ساختمان، به‌منظور جلوگیری از هدر رفت انرژی از جمله کاربردهای فوم بتن است.

 

و همچنین هزینه‌های ساخت ساختمان با استفاده از فوم بتن حداقل 20 درصد کاهش می‌یابد، فوم بتن به‌عنوان عایق صوت، گرما و رطوبت حداقل تا 70 درصد از اتلاف انرژی در ساختمان جلوگیری می‌کند.

 

مقاومت در برابر زلزله، عمر مفید بالای صد سال و قدرت چسبندگی بالا را از دیگر مزیت های استفاده از فوم بتن به‌جای پوکه معدنی در ساختمان میتوان عنوان کرد و میتوان گفت استفاده از فوم بتن موجب افزایش سرعت ساخت ساختمان می‌شود.

 

و ضمنا باید یادآورشد اینکه فوم بتن ترکیبی از سیمان، آب فوم و الیاف پروپیلن است، ماده کف‌زا (فوم) در ترکیب با هوا، سیمان و آب باعث افزایش حجم سیمان شده و به‌راحتی و در کمترین زمان ممکن بر کف طبقات ساختمان تزریق می‌شود.

 

اما هنگام اجرای مرحله پوکه‌ریزی، مصالح توسط بالابرها به طبقات حمل شده و علاوه بر صرف انرژی و زمان زیاد، رفت و آمد کارگران نیز موجب آسیب رساندن به شبکه لوله‌کشی و تأسیسات موجود در کف طبقات ساختمان می‌شود، خاطرنشان باشید که در استفاده از فوم بتن به‌جای پوکه معدنی آسیبی به تأسیسات مکانیکی وارد نخواهد شد.                      

نقش فوم بتن در عايق حرارتي

Written by سه شنبه, 10 مرداد 1396 00:00

                              

نقش فوم بتن در عايق حرارتي


باتوجه تحقيقات بسياري كه در سطح دنيا در جهت عايق بندي جدارهاي ساختمان صورت گرفته ﺑﻬترين گزينه انتخاب مصالح مرغوب ساختماني در جدارهاي خارجی بوده است و با توجه به استانداردهاي مختلف ساختماني بلوك هاي clc(بلوك هاي فوم بتن) و سيستم هاي ساندويچي فوم بتن , اغلب استانداردها را در خود جمع و در عين حال عايق بندي حرارتي ساختمان را عملي مي سازد.

 همچنین فوم بتن به صورت قطعات پيش ساخته و يا در كليه جدارهاي خارجي ساختمان (ديوار, سقف, كف) قابل اجرا بوده و با رعايت دانسيته و ضريب انتقال حرارتي مورد نظر ضخامت لازم اندازه گیری شده و در هر شكل به اجرا مي رسد.

 در مقايسه مصالح ساخته شده با فوم بتن, و ديگر مصالح موجود در بازار ايران (بلوك سفالي, آجرفشاري, بلوك هاي سيپوركس و هپلكس) به اين نتيجه مي رسيم كه مرغوب ترين مصالح ساختماني با بلوک clc بخاطر دسترسي به دانسيته و مقاومت هاي مختلف ساخته مي شود و در حال حاضر در سطح دنيا فوم بتن به عنوان بتن آينده جهان قابل مطرح مي باشد.

  

 

 آریافوم بتن اولین مجری پرکننده خطوط تونل های آب وفاضلاب بافوم بتن در استان خراسان رضویی

 


آریا فوم بتن با اجرایی شدن عملیات پرکردن خطوط آب و فاضلاب و چاههای قدیمی با استفاده از فوم بتن و دستگاههای پیشرفته (AR-B1,AR-F3,AR-M1)فوم بتن یکی  از اولین شرکت هایی است که توانسته در جهت عملی شدن این هدف در شرکت آب و فاضلاب استان خراسان رضوی گامی موثرداشته باشد.

از جمله شرکتهای که افتخار همکاری را باایشان داشتیم شرکت آب و فاضلاب استان قدس رضوی -شرکت آب وفاضلاب روستایی خراسان رضویی-شرکت طوس آب رامی توان نام برد.


 

اجرای فوم بتن قبل از ایزوگام یا قیرگونی

مهمترین مسئله در اجرای فوم بتن فبل ازایزوگام و قیرگونی، میزان چسبندگی آن به سطح کار است. سطح زیر قیرگونی باید کیفیت مطلبی داشته باشد تا آب‌بندی به درستی انجام شود. در روش‌های سنتی، پس از پر کردن کف با پوکه معدنی یا خاک، روی آن یک لایه ۳ سانتی ملات ماسه و سیمان می‌کشند تا بتوان روی آن را قیرگونی یا ایزوگام کنند.

 اگر فوم بتن سطح خوبی داشته باشد نیازی به انجام این مراحل نیست و ایزوگام می‌تواند مستقیماً روی سطح فوم‌بتن اجرا شود. متأسفانه بسیاری از فوم بتن‌های اجرا شده در ایران کیفیت لازم را ندارند و استاندارد نیستند.

به دلیل کیفیت نامناسب و پفکی بودن فوم بتن ایزوگام و قیرگونی به آن نمی‌چسبد. ضمناً سختی لازم رانیز تأمین نمی‌کند و شاهدپایین آمدن کیفیت سطح کار خواهیم بود.

راه حل:

 باید یک لایه ملات ماسه و سیمان روی سطح فوم‌بتن کشیده شود و سپس ادامه‌ی مراحل انجام شود. این موضوع باعث افزایش هزینه، افزایش زمان ساخت و سنگین شدن ساختمان می‌شود.


چرا عمل آوری فوم بتن یا کیورینگ را انجام دهیم ؟

چند دلیل مهم عمل آوری عبارتند از:

1)دستیابی به مقاومت از پیش تعین شده:


تستهای آزمایشگاهی نشان میدهند که فوم بتن در محیط های خشک بالغ بر نیمی از مقاومت خود را در مقایسه با فوم بتنی که در محیطی مرطوب عمل آوری شده است از دست میدهد.

فوم بتنی که در دمای بالا ریخته شده است به سرعت به مقاومت اولیه میرسد اما به مرور زمان ممکن است از مقاومتش کاسته شود. ریختن فوم بتن در هوای سرد بدون تمهیدات لازم موجب میشود که زمان بیشتری طول می کشد تا فوم بتن مقاومت اولیه را کسب کندوهمچنین در معرض یخ زدگی قرار خواهد گرفت.

2)بهبود دوام وپایایی فوم بتن در برابر عوامل محیطی :

 

فوم بتن خوب عمل آوری شده سطحی سخت تر ونیز مقاوم تر در برابر آب سطحی وسایش خواهد داشت.همچنین  عمل آوری مناسب وخوب نفوذپذیری فوم بتن  را کاهش میدهد که این عمل مانع از ورود رطوبت ومواد شیمیایی مخرب موجود در آب به درون فوم بتن میشود. ودر نتیجه مقاومت دوام وطول عمرفوم بتن را افزایش میدهد.

عمل آوری یا کیورینگ فوم بتن چیست؟

Written by شنبه, 01 فروردين 802 00:00

 


عمل آوری یا کیورینگ  فوم بتن چیست؟

عمل آوری (کیورینگ) به حفظ میزان رطوبت و دمای مطلوب فوم بتن (پس از عملیات کفسازی) است،به گونه ای که فوم بتن عمل آوری شده بلافاصله پس از بتن ریزی و پرداخت کاری بتواند به مقاومت وپایانی مناسب  دست پیدا کند

بدون فراهم آوردن رطوبت مناسب ، مصالح سیمانی، فوم بتن قادر به واکنش دهی مناسب جهت پدید آمدن محصولی با کیفیت نیستند.

درنتیجه تبخیر آب یا خشک شدن زود هنگام بتن ممکن است آب مورد نیاز برای انجام واکنش های شیمیایی درفوم بتن را ازبین ببرد (که منظور از واکنش شیمیایی هیدراسیون گفته می شود) ولذافوم بتن قادر به رسیدن به کیفیت مطلوب خود نمی باشد.

. با توجه به سرعت هیدراسیون ،حرارت عامل مهمی در عمل آوری مناسب است، لذا پیشرفت در مقاومت در دماهای بالاتر سریع تر اتفاق میافتد.

به طور کلی دمای فوم بتن برای دستیابی به سرعت مناسب در کسب مقاومت باید همواره بیش از 10 درجه ی سانتیگراد (50 درجه فارنهایت) باشد.علاوه بر این به هنگام کسب مقاومت دمای مشابهی نیز باید درون فوم بتن فراهم آید تا از پدید آمدن ترکهای حرارتی جلوگیری شود.

 

رطوبت اضافی وشرایط وزش باد نیز عوامل مهمی محسوب میشوند. این دو عامل با اثر گذاشتن بر سرعت از دست دادن رطوبت بتن سبب پدید آمدن ترک،کاهش کیفیت سطح فوم بتن ونیز دوام آن میگردند. برای جلوگیری از ترک خوردگی انقباضی خمیری در نظر گرفتن تدابیر احتیاطی جهت کنترل نمودن تبخیر رطوبت از سطح فوم بتن قبل از قرار گیری آن در محل ضروری است

آشفتگی قیمتی در بازار فوم بتن

Written by چهارشنبه, 22 -2660 00:00

آشفتگی قیمتی در بازار فوم بتن

 فوم بتن پوششی است جديد جهت مصارف مختلف در ساختمان كه به علت خواص فيزيكی منحصر به فرد خود، بتنی سبك و عايق با مقاومت لازم و كيفيت مطلوب نسبت به نوع استفاده از آن ارایه می‌دهد. برای توليد فوم بتن ابتدا سيمان و آب با در نظر گرفتن مقدار مشخص شده جهت چگالی مورد نظر با هم در ميكسر دستگاه مخلوط می‌شود، سپس ماده فوم در فوم ژنراتور دستگاه با آب مخلوط شده و توسط پمپ هوا از لوله مخصوص كه دارای ساچمه‌های ريز است با فشار عبور داده شده و اين عمل باعث به‌دست آمدن كف شده و كف حاصل در ميكسر با ملات سيمان و آب مخلوط می‌شود که در حين اختلاط، حباب‌های بسيار ريز در سرتاسر ملات به‌وجود می‌آيد و بعد از عمل آمدن، توسط پمپ به طبقات پمپاژ و روی سطح ريخته می‌شود.خاصيت فوم اين است كه حباب‌های هوا را تا گيرايش بتن در ملات پايدار نگه دارد، وزن بتن حاصله به پايداری اين حباب‌ها بستگی دارد. از کاربرد‌های متفاوت فوم بتن می‌توان به ساخت بلوک‌های غیر باربر و پانل‌های جدا‌کننده یا یکپارچه، شیب‌بندی پشت بام، کف‌سازی طبقات، پر کردن حفره و ترانشه‌ها در پروژه‌های عمرانی، ساخت قطعات تزئینی، عایق‌سازی تأسیسات حرارتی و برودتی و از مزایای استفاده از فوم بتن نیز به مقاومت فوق‌العاده در مقابل آتش، ضد یخ‌زدگی و فرسایش، مقاوم در برابر نفوذ رطوبت و آب، عایق بودن در مقابل گرما،‌ سرما و صدا، وزن سبك و عامل اقتصادی اشاره کرد. 

 متاسفانه عدم نظارت در قیمت‌ها باعث شده است هر شرکت اجرا کننده فوم بتن برای خود رقم دلخواه تعیین کرده و باعث آشفتگی در قیمت‌ها شوند.

مهندس صحابی ، مدیرفنی شرکت ماشین سازی وتولیدکننده فوم بتن در مورد قیمت روز  اجرای فوم بتن گفت:در حال حاضر هزینه اجرا ( شامل فوم ،دستمزد کارگر و دستگاه ) برای هر متر مکعب حدود 17 هزار تومان است.

وی در این باره متذکر شد:به جز هزینه اجرا که در برخی شرکت‌ها تا 25 هزار تومان نیز متغییر است پیمانکار باید هزینه دوغاب سیمان را نیز متحمل شود.

جناب مهندس صحابی تاکید کرد:فوم بتن علاوه بر مصالح باکیفیت، نیازمند اجرای و نظارت دقیق است.به طور مثال به دلیل نبود نظارت دقیق بر اجرا، برخی از پیمانکاران برای کاهش هزینه‌های فوم بتن از پوکه‌ریزی استفاده می‌کنند که بدون تردید این جایگزینی کاملا اشتباه است.

 

 

 

 

تفاوت طرح اختلاط فوم بتن جدید با نوع غیراستانداردآن چیست؟

دستگاه‌های فوم بتن قدیمی وغیراستاندارد سیمان و آب و فومرا با طرح اختلاط نادرست با هم مخلوط می‌کنند. در نهایت امر مخلوطی مایع به دست می‌آید که بعد از ریختن در کف ساختمان اجزای آن از هم پاشیده می‌شوند.

در طرح اختلاط فوم بتن نادرست سیمان بدلیل اینکه وزنش سنگین‌تر است ته‌نشین می‌شود و فوم بالای مخلوط قرار می‌گیرد، آب داخل مخلوط نیز شروع به چکیدن از درزها و زیر سقف‌ها می‌کندواز طرفی آب مخلوط خارج شده و از سویی فوم (که عایق رطوبت است) اجازه نمی‌دهد آب به سیمان تشنه‌ی زیر آن برسد. در نتیجه بعد از ۱۵ تا ۲۰ روز این فوم‌بتن غیراستاندارد از بالا پوک وخردمی‌شود و از زیر هم چون سیمان تشنه است،‌ کنده شده و کفسازی نهایی (سنگ، سرامیک و) را به بالا هل می‌دهد.

 همین خسارت سنگین وجبران ناپذیر است که باعث می‌شود ساختمان‌سازی(پیمانکار-کارفرما-مالک) که پس از تجربه کردن فوم‌بتن بی‌کیفیت که باهزینه اجرای بسیار پایین بعضا دیده شده باقیمت زیر10هزارتومان انجام داده به پوکه‌ریزی برگردد؛ به قول معروف مارگزیده از ریسمان سیاه و سفید می‌ترسد.

اجرای فوم بتن مطلوب نیازمند طرح اختلاطی میباشد که مشکلات بالا رانداشته باشد وکارفرما را پس از آن با مشکلات عدیده ای مواجه نسازد.

آریافوم بتن باتوانمندی بالا درتهیه  طرح اختلاط فوم بتن جدید و تولید فوم مرغوب بادستگاههای فوم بتن مدرن و پیشرفته صادراتی رزومه کاری خوبی برای مشتریان خود به ارمغان اورده است.

 

 

 

.

 

فوم بتن خوب باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

 

۱. پایین تر آوردن مصرف سیمان

مصرف سیمان در فوم بتن باید بسیار اندک باشد. نه فقط به خاطر هزینه‌ای خرید سیمان بلکه مصرف سیمان زیاد کیفیت فوم بتن را خراب و نگهداری و ماندگاری فوم بتن راسخت می کند

۲. مقاومت استانداردفوم بتن

فوم بتن باید با کمترین میزان مصرف سیمان مقاومت استاندارد را در کفسازی ساختمان دارا باشد تا بعد از گذشت چند سال زیر سنگ‌ها شل نشود. برای واحد‌های مسکونی مقاومت فشاری ۱۲kg/cm2 و برای پارکینگ kg/cm2۲۵ است.

۳. کم وزن بودن فوم بتن

فوم بتن باید وزن کمی را دارا باشد.به دلیل اینکه  در آینده دیوارهای ساختمان ترک برندارد و  ساختمان نسبت به زلزله مقاوم‌ترمیشودزیرا وزن بالای فوم بتن باعث ناپایداری و خرابی بیشتر ساختمان در زمان زلزله می‌شود.

۴. اجرای شیب‌بندی درفوم بتن

فوم بتن باید بتواند شیب‌بندی‌های پشت‌بام و آشپزخانه و غیره را دقیق و درست انجام دهد.

زیرااگر شیب‌ها به درستی ایجاد نشوند دوباره باید با هزینه‌ای بیشتر که به معمار می‌دهید و با اتلاف وقت (که باعث هزینه‌های بیشتر مثل مصرف برق و آب و غیره روزمره ساختمان می‌شود) این کار را انجام دهید ولی کسی پیروزو موفق است که صفر تا صد کار را با فوم بتن انجام دهد.

۵. چسبندگی مستقیم قیرگونی

فوم بتن باید چسبندگی قیرگونی داشته باشد که اگر این حالت را نداشته باشد باعث می‌شود دوباره هزینه معماربرای رویه‌کشی و هزینه ملات برای رویه فوم بتن انجام شود. چون سطح مخلوط فوم بتن استاندارد کاملاً صافو مسطح است باعث می‌شود قیر نصف اجرای کف سازی سنتی مصرف شود و هزینه ساختمان ساز پایین بیاید.

۶. استحکام سطح کارفوم بتن

لازم است که  فوم بتن اجرایی پفکی نباشد و از استحکام بسیاربالایی برخوردار باشد؛ چون اگرفوم بتن پفکی باشد، باعث می‌شود ملات زیادتری ریخته شود (قبل از اجرای سنگ) یعنی کفسازی مجدد می‌شود و هزینه را تکرار می‌کند. اگر خیلی پفکی باشد که باید برداشته شود.

۷. تعداد کروم بندی فوم بتن

بایددر کفسازی با فوم بتن کروم‌بندی به مقدار بالا انجام شود؛ مثلاً در ۱۰۰ متر ۳۰ کروم نقطه‌ای. چون تعداد زیاد کروم باعث می‌شود برای سنگ‌کاری سطح صافی داشته باشید و در نتیجه ملات مورد استفاده زیر سنگ و سرامیک یکنواخت به اندازه ۳ سانتی‌متر شود اما اگر کروم‌بندی انجام نشود و یا تعداد کروم‌ها به مقدار کافی نباشد، ضخامت ملات یکنواخت نخواهد بود و  یک جا بیشتر و یک جا کمتر ملات ریخته می‌شود و باعث هزینه بیشتر و کمتر شدن کیفیت چسبندگی سنگ و سرامیک می‌شود.

۸. عدم افت سطحی فوم بتن

نباید کرومی که بسته می‌شود هیچ افتی داشته باشد. به تجربه ثابت شده فوم‌بتی که به روش غیراستاندارد اجرا شده باشد، ۲ تا ۳ سانتی‌متر نشست می‌کند و این افت فوم بتن باعث می‌شود ملات زیر سنگ به جای ۳ سانتی متر به ۶ سانتی‌متر افزایش یابد که این مسئله هزینه را بالا میبرد ومقرون صرفه نیست.

۹. امکان اجرای در ضخامت‌های زیاد

لازم است که امکان اجرا  در قطرها و کروم‌های بالای ۱۰ سانتی‌متر هم راداشته باشد و کیفیتش راهم از دست ندهد. زیرا در بعضی از ساختمان‌‌ها کروم بالاتر از ۱۰ سانتی‌متر قرار می‌گیرد از جمله ساختمان‌هایی که پل‌های ساختمان از کف واحد بالاتر زده و یا لوله‌های آتش‌نشانی و اتفاء حریق از کف واحدها رد شده است و یا بعضی از سقف‌ها که ناترازی بالایی دارند.

۱۰. زمان خشک شدن فوم بتن

فوم بتن اجرایی بایدزمان کمی برای خشک شدن نیاز داشته باشد. به عنوان مثال در گرما یک روز و در سرما۲ تا ۳ روز.

علاوه بر این که صرفه جویی در وقت برای ساختمان‌سازها مهم است و برخی پیمانکاران حتماً باید  بعد از خشک شدن فوم‌بتن شروع به کار کنند، مدت زمان خشک شدن زیاد در فوم بتن باعث خراب شدن مخلوط فوم بتن می‌شود.

۱۱. قابلیت جذب آب در فوم بتن

باید قابلیت جذب آب متعادلی داشته باشد (حدود ۲۲ درصد). به این ترتیب چسبندگی ملات زیر سنگ به کف و به خود سنگ مطلوب خواهد بود. در صورتی که جذب آب پایین باشد ملات به خوبی خشک نشده و چسبندگی مناسبی نخواهد داشت و اگر جذب آب بیش از حد لازم باشد آب ملات سریع کشیده شده و باعث می‌شود سنگ به ملات نچسبد.

۱۲. سرعت اجرای فوم بتن

دستگاه فوم‌بتن باید علاوه بر تأمین کیفیت مطلوب از سرعت اجرایی بالایی نیز برخوردار باشد تا فرایند اجرای فوم بتن بیش از حد طولانی نشده و تأسیسات سریع‌تر پوشیده شده و پیمانکاران بعدی بتوانند کار خود را آغاز کنند.

 

۱۳.عدم پاشش دوغاب

دستگاه فوم بتن نباید به دیوار پاشش داشته باشد. چون علاوه بر این که مواد به هدر رفته و جلوه‌ی داخلی ساختمان را بد نمامی‌نماید، باعث می‌شود کار گچ‌کار بیشتر شود. حتی اگر گچ‌کار دیوارها تمیز کند، باز هم دست‌انداز زیر سفیدکاری باقی می‌ماند و بر کیفیت آن تأثیر نامطلوب می‌گذارد.

۱۴. عدم ریزش آب از سقف طبقات

ملات فوم بتن باید به صورتی  باشد که حتی پس از انجام مرحله‌ی سفیدکاری سقف‌ها و دیوارها، بدون ریزش آب از سقف انجام شود و هیچ نوع خرابی به وجود نیاورد.

۱۵. استحکام لازم برای کفسازی پارکینگ

فوم بتن بایدقابلیت اجرای شیب‌بندی پارکینگ را با مقاومت بالاتر از سطح کف واحدها داشته باشد. چون شیب‌بندی پارکینگ در روش سنتی مصالح بسیار نیاز دارد و بسیار وقت گیرومقرون بصرفه نیست.

۱۶. مقاومت فشاری استاندارد

فوم بتن باید آزمایشات مقاومت فشاری را با موفقیت پشت سر گذاشته باشد. قبولی درشیت آزمایشات کنترل کیفیت یعنی برای واحد‌های مسکونی مقاومت فشاری ۱۲ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع و برای پارکینگ ۲۵ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع را دارا باشد.

 

 

صفحه1 از2

فوم بتن

فوم بتون