مقالات فوم بتن

مقالات فوم بتن (13)

اجرای فوم بتن قبل از ایزوگام یا قیرگونی

مهمترین مسئله در اجرای فوم بتن فبل ازایزوگام و قیرگونی، میزان چسبندگی آن به سطح کار است. سطح زیر قیرگونی باید کیفیت مطلبی داشته باشد تا آب‌بندی به درستی انجام شود. در روش‌های سنتی، پس از پر کردن کف با پوکه معدنی یا خاک، روی آن یک لایه ۳ سانتی ملات ماسه و سیمان می‌کشند تا بتوان روی آن را قیرگونی یا ایزوگام کنند.

 اگر فوم بتن سطح خوبی داشته باشد نیازی به انجام این مراحل نیست و ایزوگام می‌تواند مستقیماً روی سطح فوم‌بتن اجرا شود. متأسفانه بسیاری از فوم بتن‌های اجرا شده در ایران کیفیت لازم را ندارند و استاندارد نیستند.

به دلیل کیفیت نامناسب و پفکی بودن فوم بتن ایزوگام و قیرگونی به آن نمی‌چسبد. ضمناً سختی لازم رانیز تأمین نمی‌کند و شاهدپایین آمدن کیفیت سطح کار خواهیم بود.

راه حل:

 باید یک لایه ملات ماسه و سیمان روی سطح فوم‌بتن کشیده شود و سپس ادامه‌ی مراحل انجام شود. این موضوع باعث افزایش هزینه، افزایش زمان ساخت و سنگین شدن ساختمان می‌شود.


چرا عمل آوری فوم بتن یا کیورینگ را انجام دهیم ؟

چند دلیل مهم عمل آوری عبارتند از:

1)دستیابی به مقاومت از پیش تعین شده:


تستهای آزمایشگاهی نشان میدهند که فوم بتن در محیط های خشک بالغ بر نیمی از مقاومت خود را در مقایسه با فوم بتنی که در محیطی مرطوب عمل آوری شده است از دست میدهد.

فوم بتنی که در دمای بالا ریخته شده است به سرعت به مقاومت اولیه میرسد اما به مرور زمان ممکن است از مقاومتش کاسته شود. ریختن فوم بتن در هوای سرد بدون تمهیدات لازم موجب میشود که زمان بیشتری طول می کشد تا فوم بتن مقاومت اولیه را کسب کندوهمچنین در معرض یخ زدگی قرار خواهد گرفت.

2)بهبود دوام وپایایی فوم بتن در برابر عوامل محیطی :

 

فوم بتن خوب عمل آوری شده سطحی سخت تر ونیز مقاوم تر در برابر آب سطحی وسایش خواهد داشت.همچنین  عمل آوری مناسب وخوب نفوذپذیری فوم بتن  را کاهش میدهد که این عمل مانع از ورود رطوبت ومواد شیمیایی مخرب موجود در آب به درون فوم بتن میشود. ودر نتیجه مقاومت دوام وطول عمرفوم بتن را افزایش میدهد.

عمل آوری یا کیورینگ فوم بتن چیست؟

Written by شنبه, 01 فروردين 802 00:00

 


عمل آوری یا کیورینگ  فوم بتن چیست؟

عمل آوری (کیورینگ) به حفظ میزان رطوبت و دمای مطلوب فوم بتن (پس از عملیات کفسازی) است،به گونه ای که فوم بتن عمل آوری شده بلافاصله پس از بتن ریزی و پرداخت کاری بتواند به مقاومت وپایانی مناسب  دست پیدا کند

بدون فراهم آوردن رطوبت مناسب ، مصالح سیمانی، فوم بتن قادر به واکنش دهی مناسب جهت پدید آمدن محصولی با کیفیت نیستند.

درنتیجه تبخیر آب یا خشک شدن زود هنگام بتن ممکن است آب مورد نیاز برای انجام واکنش های شیمیایی درفوم بتن را ازبین ببرد (که منظور از واکنش شیمیایی هیدراسیون گفته می شود) ولذافوم بتن قادر به رسیدن به کیفیت مطلوب خود نمی باشد.

. با توجه به سرعت هیدراسیون ،حرارت عامل مهمی در عمل آوری مناسب است، لذا پیشرفت در مقاومت در دماهای بالاتر سریع تر اتفاق میافتد.

به طور کلی دمای فوم بتن برای دستیابی به سرعت مناسب در کسب مقاومت باید همواره بیش از 10 درجه ی سانتیگراد (50 درجه فارنهایت) باشد.علاوه بر این به هنگام کسب مقاومت دمای مشابهی نیز باید درون فوم بتن فراهم آید تا از پدید آمدن ترکهای حرارتی جلوگیری شود.

 

رطوبت اضافی وشرایط وزش باد نیز عوامل مهمی محسوب میشوند. این دو عامل با اثر گذاشتن بر سرعت از دست دادن رطوبت بتن سبب پدید آمدن ترک،کاهش کیفیت سطح فوم بتن ونیز دوام آن میگردند. برای جلوگیری از ترک خوردگی انقباضی خمیری در نظر گرفتن تدابیر احتیاطی جهت کنترل نمودن تبخیر رطوبت از سطح فوم بتن قبل از قرار گیری آن در محل ضروری است

آشفتگی قیمتی در بازار فوم بتن

Written by چهارشنبه, 22 -2660 00:00

آشفتگی قیمتی در بازار فوم بتن

 فوم بتن پوششی است جديد جهت مصارف مختلف در ساختمان كه به علت خواص فيزيكی منحصر به فرد خود، بتنی سبك و عايق با مقاومت لازم و كيفيت مطلوب نسبت به نوع استفاده از آن ارایه می‌دهد. برای توليد فوم بتن ابتدا سيمان و آب با در نظر گرفتن مقدار مشخص شده جهت چگالی مورد نظر با هم در ميكسر دستگاه مخلوط می‌شود، سپس ماده فوم در فوم ژنراتور دستگاه با آب مخلوط شده و توسط پمپ هوا از لوله مخصوص كه دارای ساچمه‌های ريز است با فشار عبور داده شده و اين عمل باعث به‌دست آمدن كف شده و كف حاصل در ميكسر با ملات سيمان و آب مخلوط می‌شود که در حين اختلاط، حباب‌های بسيار ريز در سرتاسر ملات به‌وجود می‌آيد و بعد از عمل آمدن، توسط پمپ به طبقات پمپاژ و روی سطح ريخته می‌شود.خاصيت فوم اين است كه حباب‌های هوا را تا گيرايش بتن در ملات پايدار نگه دارد، وزن بتن حاصله به پايداری اين حباب‌ها بستگی دارد. از کاربرد‌های متفاوت فوم بتن می‌توان به ساخت بلوک‌های غیر باربر و پانل‌های جدا‌کننده یا یکپارچه، شیب‌بندی پشت بام، کف‌سازی طبقات، پر کردن حفره و ترانشه‌ها در پروژه‌های عمرانی، ساخت قطعات تزئینی، عایق‌سازی تأسیسات حرارتی و برودتی و از مزایای استفاده از فوم بتن نیز به مقاومت فوق‌العاده در مقابل آتش، ضد یخ‌زدگی و فرسایش، مقاوم در برابر نفوذ رطوبت و آب، عایق بودن در مقابل گرما،‌ سرما و صدا، وزن سبك و عامل اقتصادی اشاره کرد. 

 متاسفانه عدم نظارت در قیمت‌ها باعث شده است هر شرکت اجرا کننده فوم بتن برای خود رقم دلخواه تعیین کرده و باعث آشفتگی در قیمت‌ها شوند.

مهندس صحابی ، مدیرفنی شرکت ماشین سازی وتولیدکننده فوم بتن در مورد قیمت روز  اجرای فوم بتن گفت:در حال حاضر هزینه اجرا ( شامل فوم ،دستمزد کارگر و دستگاه ) برای هر متر مکعب حدود 17 هزار تومان است.

وی در این باره متذکر شد:به جز هزینه اجرا که در برخی شرکت‌ها تا 25 هزار تومان نیز متغییر است پیمانکار باید هزینه دوغاب سیمان را نیز متحمل شود.

جناب مهندس صحابی تاکید کرد:فوم بتن علاوه بر مصالح باکیفیت، نیازمند اجرای و نظارت دقیق است.به طور مثال به دلیل نبود نظارت دقیق بر اجرا، برخی از پیمانکاران برای کاهش هزینه‌های فوم بتن از پوکه‌ریزی استفاده می‌کنند که بدون تردید این جایگزینی کاملا اشتباه است.

 

 

 

 

تفاوت طرح اختلاط فوم بتن جدید با نوع غیراستانداردآن چیست؟

دستگاه‌های فوم بتن قدیمی وغیراستاندارد سیمان و آب و فومرا با طرح اختلاط نادرست با هم مخلوط می‌کنند. در نهایت امر مخلوطی مایع به دست می‌آید که بعد از ریختن در کف ساختمان اجزای آن از هم پاشیده می‌شوند.

در طرح اختلاط فوم بتن نادرست سیمان بدلیل اینکه وزنش سنگین‌تر است ته‌نشین می‌شود و فوم بالای مخلوط قرار می‌گیرد، آب داخل مخلوط نیز شروع به چکیدن از درزها و زیر سقف‌ها می‌کندواز طرفی آب مخلوط خارج شده و از سویی فوم (که عایق رطوبت است) اجازه نمی‌دهد آب به سیمان تشنه‌ی زیر آن برسد. در نتیجه بعد از ۱۵ تا ۲۰ روز این فوم‌بتن غیراستاندارد از بالا پوک وخردمی‌شود و از زیر هم چون سیمان تشنه است،‌ کنده شده و کفسازی نهایی (سنگ، سرامیک و) را به بالا هل می‌دهد.

 همین خسارت سنگین وجبران ناپذیر است که باعث می‌شود ساختمان‌سازی(پیمانکار-کارفرما-مالک) که پس از تجربه کردن فوم‌بتن بی‌کیفیت که باهزینه اجرای بسیار پایین بعضا دیده شده باقیمت زیر10هزارتومان انجام داده به پوکه‌ریزی برگردد؛ به قول معروف مارگزیده از ریسمان سیاه و سفید می‌ترسد.

اجرای فوم بتن مطلوب نیازمند طرح اختلاطی میباشد که مشکلات بالا رانداشته باشد وکارفرما را پس از آن با مشکلات عدیده ای مواجه نسازد.

آریافوم بتن باتوانمندی بالا درتهیه  طرح اختلاط فوم بتن جدید و تولید فوم مرغوب بادستگاههای فوم بتن مدرن و پیشرفته صادراتی رزومه کاری خوبی برای مشتریان خود به ارمغان اورده است.

 

 

 

.

 

فوم بتن خوب باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

 

۱. پایین تر آوردن مصرف سیمان

مصرف سیمان در فوم بتن باید بسیار اندک باشد. نه فقط به خاطر هزینه‌ای خرید سیمان بلکه مصرف سیمان زیاد کیفیت فوم بتن را خراب و نگهداری و ماندگاری فوم بتن راسخت می کند

۲. مقاومت استانداردفوم بتن

فوم بتن باید با کمترین میزان مصرف سیمان مقاومت استاندارد را در کفسازی ساختمان دارا باشد تا بعد از گذشت چند سال زیر سنگ‌ها شل نشود. برای واحد‌های مسکونی مقاومت فشاری ۱۲kg/cm2 و برای پارکینگ kg/cm2۲۵ است.

۳. کم وزن بودن فوم بتن

فوم بتن باید وزن کمی را دارا باشد.به دلیل اینکه  در آینده دیوارهای ساختمان ترک برندارد و  ساختمان نسبت به زلزله مقاوم‌ترمیشودزیرا وزن بالای فوم بتن باعث ناپایداری و خرابی بیشتر ساختمان در زمان زلزله می‌شود.

۴. اجرای شیب‌بندی درفوم بتن

فوم بتن باید بتواند شیب‌بندی‌های پشت‌بام و آشپزخانه و غیره را دقیق و درست انجام دهد.

زیرااگر شیب‌ها به درستی ایجاد نشوند دوباره باید با هزینه‌ای بیشتر که به معمار می‌دهید و با اتلاف وقت (که باعث هزینه‌های بیشتر مثل مصرف برق و آب و غیره روزمره ساختمان می‌شود) این کار را انجام دهید ولی کسی پیروزو موفق است که صفر تا صد کار را با فوم بتن انجام دهد.

۵. چسبندگی مستقیم قیرگونی

فوم بتن باید چسبندگی قیرگونی داشته باشد که اگر این حالت را نداشته باشد باعث می‌شود دوباره هزینه معماربرای رویه‌کشی و هزینه ملات برای رویه فوم بتن انجام شود. چون سطح مخلوط فوم بتن استاندارد کاملاً صافو مسطح است باعث می‌شود قیر نصف اجرای کف سازی سنتی مصرف شود و هزینه ساختمان ساز پایین بیاید.

۶. استحکام سطح کارفوم بتن

لازم است که  فوم بتن اجرایی پفکی نباشد و از استحکام بسیاربالایی برخوردار باشد؛ چون اگرفوم بتن پفکی باشد، باعث می‌شود ملات زیادتری ریخته شود (قبل از اجرای سنگ) یعنی کفسازی مجدد می‌شود و هزینه را تکرار می‌کند. اگر خیلی پفکی باشد که باید برداشته شود.

۷. تعداد کروم بندی فوم بتن

بایددر کفسازی با فوم بتن کروم‌بندی به مقدار بالا انجام شود؛ مثلاً در ۱۰۰ متر ۳۰ کروم نقطه‌ای. چون تعداد زیاد کروم باعث می‌شود برای سنگ‌کاری سطح صافی داشته باشید و در نتیجه ملات مورد استفاده زیر سنگ و سرامیک یکنواخت به اندازه ۳ سانتی‌متر شود اما اگر کروم‌بندی انجام نشود و یا تعداد کروم‌ها به مقدار کافی نباشد، ضخامت ملات یکنواخت نخواهد بود و  یک جا بیشتر و یک جا کمتر ملات ریخته می‌شود و باعث هزینه بیشتر و کمتر شدن کیفیت چسبندگی سنگ و سرامیک می‌شود.

۸. عدم افت سطحی فوم بتن

نباید کرومی که بسته می‌شود هیچ افتی داشته باشد. به تجربه ثابت شده فوم‌بتی که به روش غیراستاندارد اجرا شده باشد، ۲ تا ۳ سانتی‌متر نشست می‌کند و این افت فوم بتن باعث می‌شود ملات زیر سنگ به جای ۳ سانتی متر به ۶ سانتی‌متر افزایش یابد که این مسئله هزینه را بالا میبرد ومقرون صرفه نیست.

۹. امکان اجرای در ضخامت‌های زیاد

لازم است که امکان اجرا  در قطرها و کروم‌های بالای ۱۰ سانتی‌متر هم راداشته باشد و کیفیتش راهم از دست ندهد. زیرا در بعضی از ساختمان‌‌ها کروم بالاتر از ۱۰ سانتی‌متر قرار می‌گیرد از جمله ساختمان‌هایی که پل‌های ساختمان از کف واحد بالاتر زده و یا لوله‌های آتش‌نشانی و اتفاء حریق از کف واحدها رد شده است و یا بعضی از سقف‌ها که ناترازی بالایی دارند.

۱۰. زمان خشک شدن فوم بتن

فوم بتن اجرایی بایدزمان کمی برای خشک شدن نیاز داشته باشد. به عنوان مثال در گرما یک روز و در سرما۲ تا ۳ روز.

علاوه بر این که صرفه جویی در وقت برای ساختمان‌سازها مهم است و برخی پیمانکاران حتماً باید  بعد از خشک شدن فوم‌بتن شروع به کار کنند، مدت زمان خشک شدن زیاد در فوم بتن باعث خراب شدن مخلوط فوم بتن می‌شود.

۱۱. قابلیت جذب آب در فوم بتن

باید قابلیت جذب آب متعادلی داشته باشد (حدود ۲۲ درصد). به این ترتیب چسبندگی ملات زیر سنگ به کف و به خود سنگ مطلوب خواهد بود. در صورتی که جذب آب پایین باشد ملات به خوبی خشک نشده و چسبندگی مناسبی نخواهد داشت و اگر جذب آب بیش از حد لازم باشد آب ملات سریع کشیده شده و باعث می‌شود سنگ به ملات نچسبد.

۱۲. سرعت اجرای فوم بتن

دستگاه فوم‌بتن باید علاوه بر تأمین کیفیت مطلوب از سرعت اجرایی بالایی نیز برخوردار باشد تا فرایند اجرای فوم بتن بیش از حد طولانی نشده و تأسیسات سریع‌تر پوشیده شده و پیمانکاران بعدی بتوانند کار خود را آغاز کنند.

 

۱۳.عدم پاشش دوغاب

دستگاه فوم بتن نباید به دیوار پاشش داشته باشد. چون علاوه بر این که مواد به هدر رفته و جلوه‌ی داخلی ساختمان را بد نمامی‌نماید، باعث می‌شود کار گچ‌کار بیشتر شود. حتی اگر گچ‌کار دیوارها تمیز کند، باز هم دست‌انداز زیر سفیدکاری باقی می‌ماند و بر کیفیت آن تأثیر نامطلوب می‌گذارد.

۱۴. عدم ریزش آب از سقف طبقات

ملات فوم بتن باید به صورتی  باشد که حتی پس از انجام مرحله‌ی سفیدکاری سقف‌ها و دیوارها، بدون ریزش آب از سقف انجام شود و هیچ نوع خرابی به وجود نیاورد.

۱۵. استحکام لازم برای کفسازی پارکینگ

فوم بتن بایدقابلیت اجرای شیب‌بندی پارکینگ را با مقاومت بالاتر از سطح کف واحدها داشته باشد. چون شیب‌بندی پارکینگ در روش سنتی مصالح بسیار نیاز دارد و بسیار وقت گیرومقرون بصرفه نیست.

۱۶. مقاومت فشاری استاندارد

فوم بتن باید آزمایشات مقاومت فشاری را با موفقیت پشت سر گذاشته باشد. قبولی درشیت آزمایشات کنترل کیفیت یعنی برای واحد‌های مسکونی مقاومت فشاری ۱۲ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع و برای پارکینگ ۲۵ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع را دارا باشد.

 

 

میزان مقاومت فشاری فوم‌بتن در اجرا

 

در اجرای فوم بتن، میزان مقاومت فشاری یکی از اصلی ترین عواملی است که می‌توان از طریق ان موارد مورد استفاده آن را تعیین نماید.

 به سختی و تحمل اجسام در برابرساییدگی وخراشیدگی مقاومت فشاری میگویند.

 به همین علت جسمی که بتواند روی جسم دیگر خراش ایجاد کند، باید از آن مقاومت تر باشد. موهوس (یک دانشمند آلمانی) موادرا از نظرمقاومت فشاری در ۱۰ ردیف درجه‌بندی کرده است که با شماره ۱ تا ۱۰ نامگذاری شده‌اند. مقاوم ترین ماده در طبیعت (درجه ۱۰) الماس است که می‌تواند روی همه‌ی مواد دیگر خراش ایجاد کند و ماده‌ی دیگری قادر به ایجاد خراش روی آن نیست

جدول مقایسه کاربرداجرای فوم بتن با میزان مقاومت فشاری مختلف


  

موارد کاربرد            نحوه تشخیص                              

    

        مقاومت فشاری                     

 برای پرکردن لایه میانی دیوارهاو درهای عایق ضد آتش

 بافشاردست ساییده میشود    مقاومت فشاری درجه یک

 برای کفسازی هایی که نیاز به قیرگونی ندارد وبرای پر کردن حفره هاو چاه ها

 باناخن خراشیده میشود    مقاومت فشاری درجه دو

 برای کفسازی بام و مواردی که نیاز به قیرگونی مستقیم دارد

 با چاقو براحتی خراشیده میشود    مقاومت فشاری درجه سه

 تولیدبلوک غیر باربربامقاومت بیش از 2/5 پاسگال 

 

 باکمی فشار چاقوخراشیده میشود    مقاومت فشاری درجه چهار

 برای زیرسازی لمینت وپارکت و اپوکسی بدون ترک خوردن و مناسب برای سلف لولینگ

 بافشار زیاد چاقو خراشیده میشود    مقاومت درجه فشاری پنج

 

 

 

 

 

 

بررسی تفاوت دستگاه های تحت فشار با دستگاههای منوپمپی

همانطور که میدانید فوم بتن به دلیل وزن بسیار پایین به دو روش مخازن تحت فشار و منوپمپ به ارتفاع فرستاده می شود

در روش اول ، درب میکسر پس از اتمام عملیات ساخت ملات فوم بتن بسته شده و باد پرفشار به مرور وارد میکسر شده و باز شدن دریچه تخلیه باعث خروج فوم بتن از میکسر میگردد .

واضح است که برای پمپاژ فوم بتن به ارتفاع های بیشتر مجبورمی شویم فشار باد را افزایش دهیم .

دراین روش فوم بتن به دلیل حذف منوپمپ باعث کاهش قیمت اولیه ماشین میگردد که از مزایای اصلی آن محسوب می شود ولی در دراز مدت به علت مستهلک شدن  ماشین ، باید کنترل های بیشتری برای حفظ سلامت ماشین بر روی آن صورت بگیرد.

 

اما در روش دوم فوم بتن بااستفاده از دستگاه های منوپمپی قلطیدن قطعه مارپیچ فولادی آبکاری شده ( به نام روتور ) ، داخل قطعه لاستیکی ( به نام استاتور ) ، سبب پمپاژ فوم بتن می گردد . در این روش قدرت و سرعت پمپاژ به کمک کاهش و افزایش دور الکتروموتور به راحتی قابل انجام می باشد و این روش به دلیل استهلاک پایین از بهترین روش های پمپاژ فوم بتن در دنیا می باشد .

بررسی فوم بتن

Written by شنبه, 05 فروردين 1396 00:00

بررسی فوم بتن

فوم بتن  ماده اي با تركيبات فوق العاده سبك است كه با توجه به مصالح بکاررفته  در آن مقاومت مطلوبی از خود نشان مي دهد و در واقع مدلی از بتن است که در آن به جای سنگدانه ها از کف پایدار برای حجم دادن به بتن استفاده می شود. در اين بتن همانند بتن هاي معمولي از شن و ماسه استفاده نمي شود وکف پایدار به جای شن و ماسه و سنگدانه ها استفاده می شود و عدم وجود شن و ماسه باعث سبك شدن و همگن شدن ساختار بتن می گردد

ساختار اين فوم بتن ،متخلخل بوده که باعث سبك شدن بتن و كاهش بار مرده حاصل از آن در ساختمان مي شود و از طرفي حباب هاي محبوس موجود در بتن عامل عايق شدن در برابر صدا، گرما و سرما مي گردد.

تركيبات اين بتن به گونه اي انتخاب شده كه بيشتر نقش پر كننده و عایق بودن را دارد و مزيت هاي بسيار بالايي نسبت به پلي استايرن و سفال داشته و به علت كوتاه شدن زمان ساخت اصل سرمايه در كمترين زمان باز مي گردد.

 مواد تشکیل دهنده فوم بتن عبارت است از آب، فوم شیمیایی یا پروتئينه، سيمان تيپ2 ، الیاف پروپلین، سيليس و مواد افزودني ديگر كه بسته به نياز مصرف توليد، جهت رسيدن به دانسيته و مقاومت لازم در پروسه ساخت اضافه مي گردد.

 

 

در اين مقاله سعي شده است كه اثر درصد هاي مختلف ميكروسيليس، الیاف پروپلین، الياف پشم سرباره، دوده سيليس و ماده کفزا بر مقاومت فشاري و دانسيته حجمي اين نوع فوم بتن مورد بررسي و مقايسه قرار گيرد تا حدي كه بتوان آن را با بلوك هاي پلي استايرن ديواري و كف قابل قياس كرد كه البته نتايج بدست آمده نشان دهنده فوم بتن  سبك و مقاوم و دور از تصور مي باشد.

مقاومت و ماندگاری فوم بتن

Written by سه شنبه, 08 فروردين 1396 00:00

مقاومت و ماندگاری فوم بتن

مقاومت و میزان ماندگاری فوم بتن به اجزای طرح اختلاط آن بستگی دارد. به عنوان مثال، فوم بتن تهیه شده با شن و ماسه به مراتب قوی تر و چگال تر از فوم بتن تهیه  شده از فوم و بتن جداازهم است.

 برخی از مخلوط فوم بتن عبارتند از سیمان پرتلند که با سیمان و فوم به خودی خود اختلاط می شود.

 همچنین ممکن است فوم بتن شامل سنگ آهک نیز باشد. هر یک از این مخلوط ها باعث می شود یک محصول ایده آل سیمان برای برنامه های مختلف ایجاد شود، اما به طور معمول همه محصولات فوم بتن وقتی که متراکم می شوند مقاوم تر می شوند.

فوم بتن

فوم بتون